Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A jegybank igyekszik hozzájárulni a magyarországi pénzügyi kultúra fejlesztéséhez, mely javítja a versenyképességet – mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az Iránytű a pénzügyekhez című tankönyv bemutatóján. A jegybank elnöke szerint az egész társadalomnak szüksége van megfelelő pénzügyi eligazodásra, mivel a „a pénzzel okosan kell bánni”.
A pénzügyi kultúra fejlesztése a gazdaságban versenyképességi tényező, ehhez a jegybank saját eszközeivel a jövőben is hozzájárul – mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az Iránytű a pénzügyekhez című tankönyv bemutatóján Budapesten.
Matolcsy György hangsúlyozta: az MNB a jegybanktörvényben rögzített feladatának tesz eleget, amikor a pénzügyi intézményekre kirótt bírságokból származó bevételeket a lakosság, elsősorban a fiatal korosztályok gazdasági ismereteinek bővítésére és pénzügyi tudatosságuk erősítésére költi. A következő tanévben a középiskolákba kerülő kiadvány mérföldkő a pénzügyi-gazdasági ismeretek oktatásában, terjesztésében - mondta a jegybank elnöke.
Matolcsy: A pénzzel okosan kell bánni
A Pénziránytű Alapítvány csütörtökön mutatta be az első, középiskolások számára átfogó pénzügyi és gazdasági ismereteket nyújtó akkreditált tankönyvet. Az új könyv a gyakorlati ismeretekre helyezi a hangsúlyt.
A jegybank elnöke kiemelte: „a pénzzel okosan kell bánni”, a családoknak, az egész társadalomnak szüksége van megfelelő eligazodásra, jártasságra a pénzügyekben, erre alaposan rávilágított a gazdasági-pénzügyi válság, majd a lakosság számára a devizahitelek visszafizetésének nehézségei. Megjegyezte: a világ számos országában a központi bankok a jegybanki alaptevékenységhez szervesen kapcsolódó feladatnak tekintik a lakosság pénzügyi kultúrájának fejlesztését, és abban aktív szerepet vállalnak.
Több mobiltelefonunk van,mint bankkártyánk
Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke szerint az egész társadalom számára óriási lehetőséget jelent, ha a lakosság a pénzügyekben jártasságra tesz szert, a pénzügyi ismeretek hiánya azonban óriási kockázatot jelent. Arról is szólt, hogy az ÁSZ egyik legutolsó felmérésének tanulsága szerint még a felsőfokú tanintézményekben, tanuló hallgatók sem rendelkeznek megfelelő pénzügyi ismeretekkel. Az ÁSZ elnöke rámutatott: ezért fontos szerepet játszanak az olyan oktató könyvek, mint a mostani kiadvány, amely az életből vett gyakorlati, mindennapi példákkal igyekszik bemutatni, milyen hasznos a pénzügyekben való eligazodás.
Domokos László hangsúlyozta: napjainkban már közügynek tekinthető a lakosság pénzügyi, közpénzügyi, közteherviselési ismereteinek bővítése, a cél ugyanis az, hogy az egyének nem kellően megalapozott pénzügyi döntéseiből fakadó nemzetgazdasági, makrogazdasági kockázatok mérséklődjenek.
Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke aláhúzta: a magyar lakosság pénzügyi ismereteit javítani, bővíteni kell, az elmaradást jellemzi, hogy Magyarországon például a lakosság tulajdonában lévő mobiltelefonok száma jóval meghaladja a lakossági bankkártyák számát. A könyvbemutatón elhangzott: az első 40 ezer példányhoz az érdeklődő és pénzügyeket tanítani kívánó iskolák – a Pénziránytű Alapítvány támogatásának köszönhetően – ingyenesen juthatnak hozzá.